top of page

Niepokojące sygnały, które mogą wskazywać na potrzebę konsultacji z psychologiem.

Drodzy Rodzice,


Chciałabym podzielić się z Wami dzisiaj informacjami na temat niepokojących sygnałów, które mogą wskazywać na potrzebę konsultacji z psychologiem. Rozumiem, że jako rodzice, Wasze dzieci są dla Was najważniejsze i chcecie zapewnić im jak najlepszą opiekę i wsparcie. Oto kilka znaków, na które warto zwrócić uwagę:


Nagłe zmiany w zachowaniu: Jeśli zauważycie u Waszego dziecka gwałtowne zmiany w zachowaniu, takie jak nadmierne wycofywanie się, ekstremalna agresja, lęki czy zmiana w zrachowaniach społecznych, może to wskazywać na trudności emocjonalne.


Trudności w nauce i koncentracji: Jeśli Wasze dziecko ma powtarzające się trudności w nauce, kłopoty z koncentracją, czy opóźnienia w rozwoju mowy, warto to zbadać pod kątem ewentualnych problemów rozwojowych lub edukacyjnych.


Sny i koszmary nocne: Jeżeli dziecko często ma koszmary nocne, ma trudności z zasypianiem, albo ma nocne wybudzenia wskazujące na lęki, mogą to być oznaki stresu lub trudności emocjonalnych.


Zmiany w nawykach jedzenia i snu: Jeśli dziecko nagle zmienia nawyki jedzenia, ma trudności z apetytem lub zasypianiem, może to być sygnałem, że coś go niepokoi.

Izolacja i unikanie rówieśników: Jeśli dziecko unika kontaktów z rówieśnikami, staje się nadmiernie nieśmiałe lub wycofane, może to wskazywać na trudności w nawiązywaniu relacji społecznych.


Trudności w regulacji emocji: Jeśli Wasze dziecko ma trudności z kontrolą emocji, często wybuchając złością lub odwrotnie, wydaje się być obojętne na emocje innych, może to być sygnałem trudności emocjonalnych.

Pamiętajcie, że każde dziecko jest unikalne, i nie wszystkie zmiany w zachowaniu oznaczają poważne problemy.


Jednak, jeśli zauważacie te sygnały przez dłuższy czas lub są one szczególnie wyraźne, warto skonsultować się z psychologiem.


Wczesna interwencja i wsparcie mogą pomóc Waszemu dziecku rozwijać się zdrowo emocjonalnie i społecznie.


Nie wahajcie się sięgnąć po pomoc - to krok w stronę lepszego jutra dla Waszych pociech.


3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Różowe Okrąg Gradient Fotografia Logo (2).png
bottom of page